Питання, які задають , приблизно однакові:

Чому російська лазня не тримає пар ?

Як організувати вентиляцію в російській лазні ?

Чим вентиляція російської лазні відрізняється від вентиляції сауни ?

Яка повинна бути висота крамниць і стелі в парній ?


Мало , хто звертав увагу на затвердження шведів , що сауна - це лазня рівного тиску . А це найважливіший момент у розумінні вентиляції сауни. Тільки забезпечивши рівність атмосферного тиску всередині і зовні сауни , ми можемо організувати стаціонарний конвективний потік повітря , що забезпечує нормальну вентиляцію. Саме тому шведи ніколи не випускають повітря на вулицю або у вентиляційну шахту будівлі.

Сауна баня

При цьому вентиляція в сауні завжди буде повноцінною . Розрахункова висота стелі в сауні від 1,9 до 2,1 м. При більше високій стелі може виникнути « ефект труби» , що збільшить тягу , створить в сауні розрідження і викличе протяг. Крім того , у стелі в сауні повітря найгарячіший і самий свіжий. Тому верхні крамниці в сауні необхідно робити якомога вище. Оптимальна відстань 1-1,05 м. від стелі. Цим і визначається висота верхніх лавок . Висота нижніх лавок залежить від висоти верхніх . Ноги людини, що сидить на верхній лавці , повинні спиратися на нижню крамницю , а не висіти в повітрі , щоб ноги не терпли . Це відстань становить 40 см. (висота стільця 45 см.) .

У російській лазні , зрозуміло , все інакше. Там немає і не може бути стаціонарного потоку повітря для вентиляції. Якщо такий потік організувати , приготований пар негайно вилетить назовні. Тому російську лазню просто провітрюють , після того , як вироблений приготований пар. Провітрювати можна як завгодно. Можна просто відкрити двері в парну і вікно на вулицю напроти дверей . Можна включити примусову витяжку , також відкривши двері.

Провітривши і просушивши парну , закривають двері , всі вікна і витяжки і починають готувати пар , підкидаючи воду на камені невеликими порціями. Пар збирається під стелею. Товщина пирога пари під стелею зростає з кожною новою порцією підкинутої води. Різниця температур у підлоги і стелі вельми велика. Ми , однак , рекомендуємо штучно опускати пар. Це можуть бути помахи рушником або віником під стелею парної. Ми вважаємо за краще готувати пар « на прохід » , тобто коли всі Ширяюча вже в парній , і двері закриті . Ті , хто робить інакше , втрачають частину пара , коли люди заходять у відкриті двері.Приготування пари відбувається наступним чином . Одна людина кидає воду на камені , а інший в цей час розганяє повітря віялом. Коли паряться здається , що вже достатньо , помахи опахала припиняються , а підкидання води на камені триває. Таким чином створюється запас пари під стелею. Кількість цього надлишкового пара визначає стійкість пара , тобто тривалість приємних кондицій в парній. Саме тому в російській лазні повинен бути висока стеля . Чим вище стеля , тим більше запас пари , вистачило б лише потужності печі.

На користь збільшення висоти і розмірів парної в російській лазні є і ще один важливий аргумент . Коли ми парімся , ми дихаємо тим повітрям , що вже є в парній. Свіже повітря надходить тільки при провітрюванні . Тому нам має вистачати не лише пара , але і свіжого повітря для дихання .Якщо в сауні висота лавок прив'язана до висоти стелі , то в російській лазні знову все не так. У російській лазні є два типи крамниць : « для віника » і « посидіти ».«Для віника » робиться одна нижня лавка в зріст людини ( 2 метри ) . Ширина лавки 70-80 см , висота 65 см. На цій крамниці людина лежить , коли його парять віниками . Не страшно , що людина лежить низько. Віник вельми добре опускає пар зі стелі . Пустці стоїть поруч. Йому парити зручно. Не треба тягнутися через нижню крамницю , як іноді будують .Лавка « посидіти » - двоярусна, висотою 65 см. (нижній ярус) і 105 см. від підлоги (верхній ярус) . Ширина верхнього ярусу 70 см. ( « полежати »). Ширина нижнього ярусу 30-40 см. На цих крамницях віником не парять , так так це незручно. Треба тягнутися до верхнього ярусу через нижній . Якщо людина сама себе парить віником , тоді це зручно.Тут описані далеко не всі нюанси , які при зовнішній простоті досить сильно впливають на якість як російської лазні , так і сауни , а враховуються дизайнерами в досить рідких випадках . Тому кращих результатів досягає той , хто ще на етапі розробки проекту банного або житлового будинку звертається до фахівця з будівництва лазні .